Inwestycja długoterminowa. Plany na regularne i systematyczne oszczędzanie

Lokata jest dobrą formą oszczędzania dla tradycjonalistów. Nie ma ryzyka, no chyba tylko takie, że nie wystarczy nam silnej woli do wytrwania do końca czasu lokaty. Innych niebezpieczeństw nie ma.

Pierwsze plany oszczędnościowe

Dlatego lokaty, jako forma pomnażania majątku, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Pomimo, że na tle innych krajów europejskich nie wypadamy najlepiej, jeśli chodzi o ogólnie odłożoną przez obywateli sumę pieniędzy, to cały czas, systematycznie poprawiamy ten wynik. Lubimy lokaty, być może dlatego, że ich założenie jest bardzo proste, zasady tworzenia przejrzyste i zrozumiałe, a zysk – zapewniony. Można zablokować nawet niewielką sumę pieniędzy na krótki czas. Są banki, które pozwalają na lokaty nawet tygodniowe.

Systematyczne oszczędzanie kluczem

Niemniej im dłuższy przedział czasowy oszczędzania, tym spodziewane zyski będą wyższe. Najciekawiej pod tym względem wypadają lokaty długoterminowe. Główną zaletą lokat długoterminowych jest stosunkowo wysokie oprocentowanie oraz brak zbędnego ryzyka. Pomimo, że lokaty długoterminowe wiążą się w bezpośredni sposób z kilkoma wyrzeczeniami, cały czas wydają nam się atrakcyjne. Przede wszystkim jak sama nazwa wskazuje na osiągnięte zyski będziemy musieli trochę poczekać. Przez czas, kiedy mamy zablokowane pieniądze nasza sytuacja życiowa może się zmienić i okaże się, że zablokowane pieniądze są nam potrzebne.

Lokata – Inwestycja długoterminowa

Dlatego zakładając lokatę długoterminową należy się zorientować, jakie są konsekwencje jej wcześniejszego zerwania. Na pewno stracimy prawo do odsetek, inne kary umowne to dodatkowe koszty czy opłaty manipulacyjne. Niektóre banki proponują lokaty długoterminowe nawet na okres kilku lat i dopiero po upływie tego czasu możemy podjąć z nich pieniądze. Dzięki temu lokaty takie są wyżej oprocentowane niż ich krótkoterminowe odpowiedniki, a w związku z tym w perspektywie generują większe zyski. Przed podjęciem decyzji o założeniu takiej lokaty warto dobrze rozważyć, na jaki okres możemy sobie pozwolić, jeśli chodzi o czas zablokowania gotówki.

Regularne oszczędzanie sposobem na bogactwo?

Raczej nie. Niemniej chętnych na poważne pieniądze nigdy nie brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *