Lokata – platforma inwestycyjna

Lokata jest formą umowy między klientem a bankiem, dotycząca lokowania środków pieniężnych. Umowa jest zawarta na czas określony. Stąd mamy lokaty krótkoterminowe i długoterminowe. Zgodnie z umową bank zobowiązuje się do wypłaty, po umówionym okresie, kapitału wraz z odsetkami. Lokaty dzielą się na odnawialne i nieodnawialne. Przy pierwszej opcji po upływie terminu lokata jest automatycznie odnawiana. W przypadku tych drugich po upływie terminu środki zostają zwrócone klientowi. W zależności od okresu na jaki lokata jest zakłada banki oferują klientowi różne oprocentowanie. Lokata jest to bardzo dogodna forma oszczędzania. Bezpieczny i pewny zysk. Odłożyć i pomnażać można już nawet niewielką kwotę pieniędzy. Możemy korzystać z odsetek lub dodawać je do kapitału, czas trwania lokaty również jest dowolny – od tygodnia do nawet kilku lat.

Dlaczego platforma inwestycyjna?

Oprocentowanie przy lokatach długoterminowych jest wyższe niż inflacja i może w istotny sposób wzbogacić nasz domowy budżet. Obecnie banki oferują średnio około trzech procent na lokatach krótkoterminowych i niewiele powyżej czterech procent na lokatach długoterminowych.

Platforma inwestycyjna na plus!

Lokata jest znakomitą formą zabezpieczenia się na przyszłość i zapewnienia sobie zaplecza finansowego na trudne i nieoczekiwanie sytuacje życiowe. Odłożone pieniądze na „czarną godzinę”, dają nam poczucie bezpieczeństwa, a także możliwości dokonywania operacji finansowych o charakterze inwestycyjnym. Najpierw zaoszczędzone pieniądze można, po przeanalizowaniu opłacalności, zainwestować w fundusz lub operacje giełdowe. W każdej chwili też możemy zrezygnować z oszczędzania i zlikwidować lokatę, bez straty, a często zyskując już odsetki.

Lokata terminowa może być, ale nie musi powiązana z założeniem konta w danym banku. Warto sprawdzić w internetowym rankingu banków, które banki stawiają taki wymóg i czy musimy z niego na pewno korzystać. Skoro posiadamy już konto w jakimś banku, to nie jest z naszego punktu widzenia, słuszne zakładanie kolejnego. Nawet dla lokaty, dlatego warto sprawdzić różne oferty.

Na skróty:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *