Lokaty oszczędnościowe. Inwestycja długoterminowa

91

Doradca finansowy na pewno wyjaśni na czym polega oszczędzanie w formie lokat. To pewny i bezpieczny zysk, nie zawierający w sobie elementu ryzyka. Lokaty maja charakter odnawialny i są automatycznie przedłużane na tych samych zasadach, o ile nie wyrazimy innej woli. Lokaty różnią się między sobą okresem, na jaki mogą być zawierane, a także wysokością oprocentowania. Jedno jest najczęściej uzależnione od drugiego. Banki też różnią się w ofertach.

Lokaty krótkoterminowe?

Większość banków oferuje wyższy procent na lokatach długoterminowych. Niektóre lokaty krótkoterminowe określają na najkrótszy czas miesięczny, a inne banki pozwalają odkładać pieniądze nawet na tydzień, bywa że procent na takiej lokacie jest negocjowany.

Lokaty długoterminowe

Lokaty długoterminowe niosą w sobie ryzyko, że nie wytrwamy w oszczędzaniu przez tak długi czas. Życie też szykuje nam różnego rodzaju niespodzianki i rezygnacja z lokaty nie musi być podyktowana jedynie naszą wolą, ale też może być związana z okolicznościami życiowymi. Dlatego warto poważnie się zastanowić przed podjęciem zobowiązania lokaty długoterminowej. Być może lokata krótkoterminowa z możliwością jej automatycznego przedłużania jest lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem. Ale to już zależy od indywidualnej decyzji. Wybierając mniejsze zło zastanawiamy się nad różnymi formami zachowania pieniędzy na lepsze czasy przy zachowaniu ich wartości nabywczej.

Oprocentowanie lokat bankowychOprocentowanie lokat to jest coś na co zwracamy szczególną uwagę. Internetowe rankingi finansowe i bankowe, dokonywane przez analityków na potrzeby Internetu, proponują bogaty przegląd ofert i przed podjęciem decyzji warto się nad tym zastanowić i rozważyć różne oferty. Proponując lokatę banki uciekają się do różnych chwytów marketingowych.

W jakim banku założyć lokate? Kilka szczegółów

Zwracajmy więc uwagę, zakładając lokatę, czy najwyższe oprocentowanie jest przyznawane tylko za jeden miesiąc (zazwyczaj ostatni), czy też jest dostępne przez dłuższy czas. Ważny też przy lokatach jest sposób ich rozwiązania, czy korzystania z odsetek. Czy rozwiązując umowę otrzymamy swoje pieniądze z powrotem, i czy będą się nam należały jakiekolwiek odsetki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *