Systematyczne oszczędzanie. Plany oszczędnościowe dla każdego

Masz określoną sumę pieniędzy, którą chcesz pomnożyć. Tylko teraz trzeba podjąć decyzję, jak to zrobić. I to jest już połowa sukcesu. Aby druga połowa była również opatrzona sukcesem, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, w co warto inwestować. A to już nie jest takie proste. Najpewniejszą formą oszczędzania pieniędzy są lokaty bankowe, te krótko- i te długoterminowe. Zależnie od czasu oszczędzania banki oferują lokaty o stałym bądź zmiennym oprocentowaniu, jego wysokość zależy też od czasu trwania lokaty. Każdy ma trochę inne preferencje, potrzeby i możliwości.

Plan oszczędnościowy dla każdego

Dlatego należy dobrze przemyśleć, tę decyzję zanim odłożymy pieniądze. Wiadomo, że na dłuższy czas lepiej, bo większy zysk, natomiast na pewno trudniej utrzymać taką lokatę nienaruszoną. Ważne jest pytanie, jakim kapitałem się dysponuje. Wiadomo przecież, że to pieniądz robi pieniądz i czym więcej się go inwestuje, tym więcej można zyskać. Aby rozpocząć inwestowanie nie jest potrzebny bardzo duży kapitał. Odkładając jakąkolwiek sumę pieniędzy musimy się z tym liczyć, że nie będziemy mogli z tej sumy korzystać.

Systematyczne oszczędzanie

Zerwanie umowy jest obostrzone sporymi karami. Można skorzystać z porady doradcy finansowego lub skonsultować się telefonicznie z pracownikiem banku. Uzyskana wiedza na pewno ułatwi nam podjęcie decyzji jaka lokata jest dla nas lepszym rozwiązaniem. Lokaty krótkoterminowe nie zapewniają tak wysokiego zysku, jak te o dłuższym okresie oszczędzania, ale też pieniądze nie są zablokowane na długi czas i łatwiej wytrwać w postanowieniu, by z nich nie korzystać. Jednak lokata długoterminowa jest wyżej oprocentowania, zatem uzyskany zysk będzie większy. Trudno jednak przewidzieć czy przez najbliższe dwa lata nie będą nam potrzebne odłożone pieniądze.

Zerwanie umowy jest bowiem obłożone karami umownymi. Tracimy nie tylko odsetki, ale i ponosimy dodatkowe koszty związane z prowadzeniem lokaty. Kary są indywidualnie naliczane, w różnych bankach w różny sposób. Warto się zainteresować tym wcześniej, jeszcze przed założeniem lokaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *