Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – mieszkania lub domu pod kredyt

Towarzystwa ubezpieczeniowe specjalizują się w rodzajach ubezpieczeń. Najpowszechniejsze i cieszące się największym wzięciem są ubezpieczenia komunikacyjne, po nich natomiast najczęściej ubezpieczamy mieszkania i domy. Od powodzi, pożaru i kradzieży. Najtrudniej przekonać kogoś do ubezpieczenia czegoś, co wydawało by się jest najcenniejsze, czyli życie.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – geneza

Stąd ubezpieczyciele coraz częściej wchodzą w układy z bankami, tworząc systemy wiązane. Zawieranie kredytu na wiele, wiele lat najczęściej wiąże się obecnie z koniecznością ubezpieczenia tego kredytu. Jest to wymóg stawiany przez banki, na który oczywiście można się nie zgodzi. Za ubezpieczeniem kredytu przemawiają jednak bardzo mocne racjonalne argumenty.

Kredyty hipoteczne / mieszkaniowe

Kredyty hipoteczne czy mieszkaniowe najczęściej są zawierane na więcej niż dziesięć lat, a jest to okres w życiu, kiedy naprawdę wiele może się zdarzyć. Dobrego i złego. Banki zabezpieczają się przed niesolidnymi kredytobiorcami. Przyczyna niespłacania kredytu jest dla banku obojętna, czy ma ona charakter utraty zdrowia, czy utraty pracy. Niespłacony kredyt jest problemem, jeśli jednak kredytobiorca jest ubezpieczony, to towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie ciężar spłat.

Dlaczego mieszkania lub domu pod kredyt

To główna przyczyna dla której banki domagają się ubezpieczania kredytów. Jest to korzystne zabezpieczenie interesów obydwu stron. Zarówno kredytobiorca może spać spokojnie, gdyż towarzystwo ubezpieczeniowe przejmie jego spłaty, jak i bank, który jest pewny, ze nie dostanie od kredytobiorcy mieszkania, ale pieniądze. Bank ma prawo, ale nie obowiązek żądać ubezpieczenia kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *