Wybór banku na kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Hipoteczny kredyt bez wkładu własnego?

Od stycznie 2014 roku zmieniają się zasady przyznawania kredytów hipotecznych. Teraz można zaciągnąć kredyt jedynie wtedy, gdy się ma 5% wartości domu czy mieszkania wkładu własnego. Z roku na rok ta kwota będzie rosnąć, aż do 20 %. W tej sytuacji długość czasu trwania kredytu hipotecznego jest ważnym wyróżnikiem. Im dłuższy okres kredytowania, tym niższe comiesięczne raty kredytowe. Z drugiej strony, to także wyższa łączna kwota odsetek które odda się bankowi. Okres kredytowania nie może być bardzo długi.

Wybór banku na kredyt hipoteczny

Reguluje to m.in. komisja Nadzoru Finansowego, która uniemożliwia bankom udzielanie kredytów hipotecznych na czas dłuższy niż 35 lat. Ale banki mają także swoje, wewnętrzne przepisy, którymi mają prawo się kierować przy określaniu zasad przyznawania kredytów. Dlatego w niektórych bankach kredyt hipoteczny musi zostać spłacony najwyżej w 30 lat.

Raty kredytu hipotecznego

Co więcej, kredytodawcy ustalają także limit wieku klienta w momencie spłaty ostatniej raty kredytu. Zwykle to 70-75 lat. Innymi słowy, 55-latek zaciągający kredyt hipoteczny musi liczyć się z tym, że będzie musiał uporać się z jego spłatą w 15-20 lat. A teraz rozpatrując naszą własną sytuację indywidualną, czym się kierować w określaniu długości spłat? Z jednej strony, oczywiście im szybciej spłaci się kredyt, tym lepiej.

Spłata kredytu hipotecznego

Z drugiej strony jednak, krótszy okres spłaty oznacza wyższą ratę, a to nie tylko znaczne obciążenie dla budżetu domowego, ale także czynnik mający negatywny wpływ na zdolność kredytową. Innymi słowy, bank może odmówić udzielenia np. 15-letniego kredytu na wnioskowaną kwotę, rekomendując okres spłaty dłuższy o 5 lat. Im dłuższy bowiem okres spłaty, tym niższe raty co miesiąc należy regulować i jest to bardzo kuszące z punktu widzenia domowego budżetu. Z drugiej strony – to bardzo wysoka kwota odsetek, którą w sumie odda się bankowi we wszystkich ratach. Decyzja nie jest prosta i warto to dobrze przemyśleć. Dodatkowo należy się zorientować, czy spłacając wcześniej nie poniesiemy dodatkowych opłat.

1 Komentarz
  1. 19 grudnia 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *